Göç Ekonomisi (1)

1980 yılından itibaren şehirlerde yaşayan nüfusun oranı Dünya genelinde ciddi artış göstermiştir. Özelikle son 15 yılda gözlenen artış muazzam seviyededir. Ülkeler bazında kırsaldan kente yaşanan hızlı göç hareketine ek olarak ülkeler arası yaşanan göç hareketi de eşlik etmiştir. Bu gelişmenin başlıca ekonomik, sosyal ve kültürel etkileri olmaktadır. Son yıllarda artarak devam eden şehirleşme en çok da ekonomik olarak ülke toplumlarına etkisi olmuştur. Konuyu derinleştirmeden önce seçili ülkeler bazında istatistiklere bakalım ve ne kadar muazzam bir göç hareketi olmuş gözlemlemeye çalışalım.

Önce ülkemizden başlayalım isterseniz. 1980 yılında ülkemizde toplam nüfusun %43,78’i şehirlerde yaşarken, kişi başına düşen milli gelirimiz ise cari fiyatlar ile 1,566 USD idi. 2010 yılına geldiğimizde şehirlerde yaşayan toplam nüfusun genel nüfusa oranı %70,78’e yükselmiş, kişi başına düşen milli gelirimiz ise 10,111 USD olmuş. Diğer taraftan Asya kıtasında yer alan iki ülkedeki gelişim tüm insanlığın kaderini değiştirecek düzeyde bana kalırsa, özellikle de Çin’de. Çin’e baktığımızda ise 1980 yılında toplam nüfusun sadece %19,38’i şehirlerde yaşarken kişi başına düşen milli gelir yalnızca 194 USD. 2010 yılına geldiğimizde şehirlerde yaşayanların oranı %49,22’ye çıkmış ve kişi başına düşen milli gelir ise 4,560 USD olmuş. Hindistan’da ise şehir nüfusunun gelişimi Çin’e kıyasla yavaş kalmış 1980’de şehirlerde yaşayan nüfusun toplam nüfusa oranı %23,29 iken, kişi başına düşen gelir ise 271 USD kadarmış. 2010 yılında şehirlerde yaşayan nüfusun oranı %30,93’e çıkmış, kişi başına düşen milli gelir ise 1,345 USD olarak gerçekleşmiş. 1980 yılında Güney Afrika nüfusunun %48,42’si şehirlerde yaşarken, kişi başına düşen milli gelirleri yalnızca 2,920 USD kadarmış. 2010 yılına geldiğimizde ise şehirlerde yaşayanların nüfusa oranı %62,21, kişi başına düşen milli gelir ise 7.392 USD olmuş. Şimdi vermiş olduğum ülkeler bazındaki istatistiklerden Dünya geneline baktığımızda ise 1980 yılında Dünya nüfusunun %39,28’i şehirlerde yaşarken kişi başına düşen gelir ise 2,495 USD kadarken, 2010 yılında Dünya nüfusunun %51,48’i şehirlerde yaşamaya başlayıp kişi başına düşen gelirleri 9.482 USD olmuş. Dünya Bankası’ndan aldığım bu bilgilere göre 1980 yılından itibaren yaklaşık 1,8 milyar kırsal alanlardan şehirlere göç ettiğini söyleyebiliriz. Bu göç büyük ölçüde ekonomik olarak gelişmekte olan ülkelerde yaşandı. 1980 ile 2010 yılları arasındaki istatistiklere bakarak şehirleşme oranın artması ile kişi başına düşen gelir arasında güçlü bir bağ kurabiliriz.

Eldeki verilere bakarak ve sizlerle daha fazlasını paylaşarak geçmişten günümüze göç hareketlerinin finansal ve sosyo-kültürel etkilerini anlamaya çalışacağız. Bu yazıyı bir başlangıç yazısı olarak kabul edip bir sonraki yazıda bu kırsaldan kente göç hareketinin ülke ekonomilerine yapmış olduğu katkıya odaklanacağız. Bu göç hareketinin Türkiye özelinde ekonomiye nasıl katkısı olduğunu irdelemeye çalışacağız.

 

 

Yazımızı beğendiyseniz sosyal medya aracılığıyla çevrenizle paylaşıp, gönüllü olarak emek veren bizlere destek olabilirsiniz. Ayrıca tüm gönderilerimizi sitemize doğrudan ya da Facebook ve Twitter sayfalarımıza üye olarak takip edebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s