Göç Ekonomisi (2)

Türkiye’de 1980 ile 2010 yılları arasında, nüfus artışını dışarda bırakarak, kaba bir hesap ile 30 milyon insanın kırsal alanlardan şehirlere göç ettiğini söyleyebiliriz. 1980 yılında sanayi sektörünün ekonomik büyüklükteki ağırlığı %23 1998 yılına geldiğimizde ise %35 ile zirve yapmış, 2010 yılında ise %26’ya düşmüş. 1998’den itibaren sanayi sektörünün ekonomik büyüklükteki azalan ağırlığını hizmetler sektörü almış. 1980 yılında hizmetler sektörünün ekonomik büyüklük içindeki payı %49,68 iken 1998 yılında bu oran sadece %51’e yükselmiş. Esasında baktığımız zaman çok fazla bir gelişme gösterdiği söylenemez ancak 1998 yılından sonra hız kazanarak %64’e yükselmiş. Ekonomi ve göçten bahsediyorsak tarım sektöründeki verilere de bakmamız lazım, tarım sektörünün 1980 yılında ekonomik büyüklüklükteki ağırlığı %26 iken 2010 yılında bu oran %9,4’e düşmüş. Sadece bu verilere bakarak son 30 yılda ekonominin büyük bir yapısal dönüşüm gösterdiğini söyleyebiliriz.

Yaşanan bu göç dalgası katma değeri düşük sanayi ürünleri için ucuz işgücu kaynağı yarattı ve yıllar itibariyle sanayi sektörünün ekonomik büyüklükteki payını artırdı. Bunda temel etkenlerden bir tanesi her yeni göç dalgasında işçi havuzunun daha ucuz iş gücü kaynağına kavuşması ve reel ücret artışını sınırlaması. O dönemler için katma değeri düşük ürünlerde maliyet önemli olduğu için ihraç pazarı bulmakta çok fazla zorlanmadık ve ürettiğimiz ürünleri ihraç etmeye başladık. Bizden daha sonra şehirleşmeye başlayan ülkelerde katma değeri düşük ürünler üretmeye başladı ve göreceli rekabet gücümüzü yitirmeye başladık.  1998 yılından itibaren sanayi sektörünün ekonomideki ağırlığı düşmeye başladı ve şu anki seviyesine geriledi. Sanayi sektöründe yaşanan düşüşün ikamesini ise hizmetler sektörü ile gidermeye çalıştık. Şehirlerde yaşayan nüfusun artışı, beraberinde tüketim alışkanlıklarını değiştirdi. İç tüketime dayalı ekonomik büyüme, üretime dayalı ekonomik büyümenin yerini aldı diyebiliriz. Ekonomide yaşanan dönüşüm süreci içersinde, hane halkı tasarruf oranı 1998 yılında %24 iken 2010 yılında %13 seviyesine geriledi. Bu dönüşüm yaşanırken daha çok tasarruflarımızı harcadığımızı söyleyebiliriz.

 Netice olarak bu büyük göç dalgası ekonomimize muazzam bir dinamizm kazandırdı. Ara dönemlerde yaşanan siyasi ve ekonomik krizlere rağmen, şehirleşme ve küreselleşmenin nimetlerinden ziyadesiyle yararlandık, atıl kapasite olarak kırsalda yaşayan nüfusumuzu şehirlere taşıdık, kişi başına düşen gelirimizi yapmış olduğumuz altayapı yatırımları, gelişen ticaret ve hizmetler sektörü ile büyük ölçüde artırdık. Üç aşağı beş yukarı diğer gelişmekte olan ülkelerde bizimle beraber benzer süreçlerden geçti.

Ancak bundan sonrası biraz zorlu gözüküyor eskiden olduğu gibi şehirlere taşıyacagımız nüfüsumuz azaldı. Bu süreçte haliyle şehirlerde yaşamanın maliyetide arttı, eskisi gibi katma değeri düşük sanayi ürünüde üretemeyiz çünkü pazar bulmak, artan maliyetler yüzünden çok zor. İç tüketime bağlı olarak da büyümemizin sınırlarına gelmiş olabiliriz çükü son yıllardaki hanehalkı tasarruf oranları iç açıcı gözükmüyor.  Güncel makro ekonomik konjonktürden bağımsız olarak, devlet bütçesinden en çok payı eğitim almalı. Son yıllarda bütçeden eğitime ayrılan pay büyük ölçüde arttı ancak eğitimdeki fiziki imkanlar iyileştirildi. Burda önemli olan ise eğitim kalitesini artırmaya yönelik olarak bütçeden kaynak aktarılması. Katma değeri yüksek ürünleri ancak iyi yetişmiş insanlar sayesinde üretebiliriz ve uzun vadede karşılaşacağımız büyüme sorunsalından kurtulabiliriz.

Yazımızı beğendiyseniz sosyal medya aracılığıyla çevrenizle paylaşıp, gönüllü olarak emek veren bizlere destek olabilirsiniz. Ayrıca tüm gönderilerimizi sitemize doğrudan ya da Facebook ve Twitter sayfalarımıza üye olarak takip edebilirsiniz.

 

https://www.facebook.com/rhetoricablog/

 

https://twitter.com/@rhetoricablog/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s