Sahi Bizim Ahi Ahlaklı Ne Kadar Esnafımız Kaldı?

Hükümetimiz belki bazılarınızın da takip etmiş olacağı üzere 2016 yılı sonunda 2017’de hayata geçirilecek bir karar almıştı ve Esnaf Ahi Fonu’nu kurmuştu. Fon şubat ortası itibarıyla hayata geçti. Söz konusu fon temelde çalışanlar için İşsizlik Fonu ne ise esnaf için çok benzer bir görevi ifa edecek. Yani başta ekonomik durgunluk olmak üzere herhangi bir ekonomik nedenle işleri bozulan esnafa Esnaf Ahilik Fonu’ndan maddi yardım yapılabilecek. Bu çok güzel bir gelişme. Böylece kendi işini yapan esnafın korunabileceği bir sigorta sistemi hayata geçirilmiş oluyor. Tarım Sigortaları Sistemi nasıl çiftçiler için varsa ya da İşsizlik Fonu ile işini kaybeden çalışanlar korunuyorsa, esnafın da yararlanabileceği bir yardım fonunun kurulmasını önemsiyorum.

Bununla birlikte fonun isminde yer alan Ahilik kelimesi üzerinde biraz konuşmak isterim. Ahilik, Anadolu’nun kökeni 13.yy’a dayanan bir geleneği. Hacı Bektaş-ı Veli’nin tavsiyesi üzerine Anadolu’ya yerleşen Müslüman Türk ahali arasında kurulan bir esnaf teşkilatı. İlk örgütleyicisi Hoy ilinde doğmuş Şeyh Nasreddin Mahmut ya da daha bilindik ismiyle Ahi Evran. Bir şeyh, filozof ve deri işleme ustası. 1071 Malazgirt akınından sonra Anadolu’ya yerleşen Müslüman Türkler daha çok kırsal bölgelerde dağınık ve küçük topluluklar halinde yaşamaya başlamışlar. İşte bu dağınık ve küçük toplulukların ekonomik olarak önem kazanmalarını sağlamak, Hristiyan Anadolululardan ziyade kendi aralarında ticaret yapmalarını özendirmek, Müslümanlığın ahlaki olarak güzel temsilini sağlamak, şehir yaşamı yaşamayan Türk topluluklarının – yani yerleşik mahkemeler gibi şehirli resmi yapıların henüz olmadığı bir hayata sahip Türk topluluklarının – ticaretten kaynaklanan sorunlarını ahlak kurallarıyla çözecek bir esnaf birliğinin kurulmasına imkan vermek gibi dini, sosyal, ekonomik nedenlerle kurulmuş bir örgüt Ahi teşkilatı. Bu teşkilat Müslüman Türklerin Anadolu’da sanat, ticaret ve ekonomi gibi alanlarda yetişmesine çalışan; bunu yaparken de hem ekonomik hem de ahlaki standartlar belirleyen; iş yapmanın temeline iyi, yardımsever, mesleğinde usta ve ahlaklı insan olmak gibi meziyetleri yerleştiren bir yapılanma.

Esnafımız için Ahilik fonunun kurulması bana ne yazık ki Ahi ahlaklı esnaf mı kaldı sorusunu sordurtuyor? Tabi ki çok ahlaklı, iyi, yardımsever ve işinde usta esnaf var hala bu topraklarda. Ancak örneğin Atatürk Havalimanı patlamasının ardından Türk müşterileri kabul etmeyen, yabancı müşterileri ise 1000 dolar gibi fahiş fiyatlar isteyerek olay yerinden taşıyan taksiciler mi Ahi ahlaklı esnaf? Mersin’de Özgecan’a tecavüze yeltenen sonra da bileklerini kesip yakarak öldüren dolmuşçular mı Ahi ahlaklı? Ya da öğrenciden, kadından hazzetmeyen, sanki kendi işiymiş gibi siyasete bulaşan küçük esnaf mı yukarıda bahsettiğim Ahi Evran geleneğinin temsilcisi? Geçtiğimiz günlerde okuduğum bir haberde vardı: esnaftan bir kişi henüz içi boş olan yeni kiraladığı dükkanına giren köpeği sopayla dövmüştü. Bu mu Allah’tan korkan, yüreği rikkatli, terazisinde dikkatli esnaf?

Yöneticilerimizi tebrik ediyorum, girişte belirttiğim gibi Esnaf Ahilik Fonu’nun kurulmuş olması önemlidir. Gelirini kaybeden insanlarımıza yardım yapılması sosyal ve ekonomik önemi tartışılamayacak bir adımdır. Ancak yöneticilerimizden bir isteğim daha var: Esnaf’ın kültürü, ahlakı, niyeti günümüz Türkiye’sinde çok sorunlu, neredeyse patolojik bir hal almış haldedir. Madem Ahiliği andık, gerisini esnafa güzel ahlak kazandıracak sosyal projeler ve programlarla getirelim. Bu konuya devam edeceğim… Şimdilik sevgilerimle…

 

 

Yazımızı beğendiyseniz sosyal medya aracılığıyla çevrenizle paylaşıp, gönüllü olarak emek veren bizlere destek olabilirsiniz. Ayrıca tüm gönderilerimizi sitemize doğrudan ya da Facebook ve Twitter sayfalarımıza üye olarak takip edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s