Rhetorica Blog’un 1. Yılında “Dostlar Kıraathanesi”

Rhetorica Blog Dostları,

“Bu memleket ve bu gezegen yolunu şaşırdı!” tespitinde bulunup bir şeyler yapılmalı diyerek geçtiğimiz yıl bu blogu kurduk. 1 yıl boyunca kötü gidişatın gözlemlenebildiği birçok farklı konuda fikir ürünleri ortaya koyduk. Bozulmanın en kolay gözlemlendiği alanlar olan siyaset ve ekonomiye ağırlık verdik. Bununla birlikte davranış kalıplarımıza nüfuz etmiş bozulmaların günlük hayatımızdaki yansımalarına da dikkat çekmeye çalıştık. Bir noktadan şüphesiz emindik; teknolojinin sağladığı tüketim keyfiyeti dışında, dünyayı emanet aldığımız kuşaklardan daha kötü bir hale getirmiştik.

Hedefimiz; günlük yaşam mücadelesinin yoğunluğunda kaybolmuş ya da tüketimin yanılttığı algı ile gerçekleri göz ardı eden insanlara ulaşmak ve onları gidişattan haberdar etmekti. Bir şeyler yapılmalı demiştik; aksi halde gidişat geriye dönüşü olmayacak noktalara varacak endişesindeydik. Bugün uyansak ve bilinçle mücadeleye başlasak dahi olumlu bir sonucun elde edilmesinin yıllar alacağının farkındaydık. Yine de tek yolun bu olduğuna kanaat getirdik ve işe koyulduk.

Ekip olarak bu mücadeleye mütevazı koşullarla başladık. Yazıları hazırlayan ve dağıtımında bize yardımcı olmaya çalışan herkes gönüllüydü. Cebimizden artırıp profesyonel pazarlamaya harcayacak bir bütçemiz yoktu. İster şaklabanlıkla isterse bilgelikle olsun hiçbirimiz toplumda yer edinmiş ve dolayısıyla söyledikleri önyargısız dinlenecek kişiler değildik. Hepsinden de ötesi magazin ve spor gibi bir çırpıda okunabilen değil hem yazarların hem de okurların zaman ve zihin mesaisi harcamanızı gerektiren ürünler ortaya koymaya çalıştık. Tek cümleyle özetlersek eğer; kısıtlı koşullar altında zor bir yol için emek verdik.

Buna rağmen istediğimiz birçok şeyi gerçekleştirebildik. Hiç tanımadığımız insanlara sesimizi duyurabildik ve hatta bir kısmıyla arkadaş olduk. Yazılarımızın toplumda belirli bir konuma sahip kişilere de zaman zaman ulaştığını ve onların vasıtasıyla daha da uzaklara dağıldığına şahit olduk. Öte yandan bardağın dolu kısmı kadar boş kısmının da farkındaydık. İstemiştik ki burada karşılıklı yorumlarımızla hem blog içeriklerini hem de hayata dair diğer her şeyi masaya yatırıp karşılıklı tartışabilelim. Maalesef bu hedefimize ulaşamadık.

Bu eksikliği tamamlayabilmek amacıyla yeni bir sosyal medya ağı kurmaya karar verdik: Rhetorica Dostlar Kıraathanesi. Blog sayfamızda eskisi gibi paylaşımlarımıza devam ederken; birçok konu hakkında görsel, bağlantı ve yazıyı bu Facebook grubundan paylaşacağız. Amacımız özgür ve adil biçimde; bilimin ışığı altında tartışmak ve kaynaşmak.

Gruba dahil olmak için yapmanız gereken yalnızca bu bağlantıya tıklamak ve Facebook hesabınızla üye olmak. Sizlerin de arkadaşlarınızı davet etmenizle çok daha geniş bir tartışma grubu oluşturacağımıza inanıyoruz.

Son söz: Biliyoruz ki bugünlerin bozuk düzeni, bizlerin iradesiyle nihayetinde yerle bir olacak!

Rhetorica Emektarları

 

 

Geride bıraktığımız 1 yıl boyunca yüksek ilgi gören 10 yazımıza aşağıdaki bağlantılardan doğrudan ulaşabilirsiniz.

Sınıfını Bilmeyen İşçi Sınıfı: Beyaz Yaka

200 TL’nin Dramı: O Artık Yalnızca 70 TL!

Başakşehir FK Niye Var?

Delirmek İçin Harika Bir Yöntem: İstanbul’dan Ev Almaya Çalışmak

Bitcoin: Merkez Bankalarını Özelleştirmek!

Rant Ağalarının Ödettikleri Bedel: Su Baskınları

Vergi İneği Orta Direk

Ben Değil, Ali Koç Söylüyor: Kapitalizm Çökebilir

Robotların Devleti

“Üst Akıl”: Hedge Fon, Banka, Vergi Cenneti ve Bitcoin İmparatorluğu

 

 

Yazımızı beğendiyseniz sosyal medya aracılığıyla çevrenizle paylaşıp, gönüllü olarak emek veren bizlere destek olabilirsiniz. Ayrıca tüm gönderilerimizi sitemize doğrudan ya da Facebook ve Twitter sayfalarımıza üye olarak takip edebilirsiniz.

Rhetorica Blog’un 1. Yılında “Dostlar Kıraathanesi”” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s